23 - 30 listopada 2020

3964 filmów z 123 krajów całego świata, tysiące obejrzanych obrazów, 55 filmów nominowanych!

Fascynacja kinem krótkometrażowym to historia sięgająca początków kinematografii. Entuzjaści cenią OFF-y przede wszystkim za dobitny przekaz oraz artyzm jaki reprezentuje ten istotny rodzaj kina. Pełne niekonwencjonalnych pomysłów i szczególnej wrażliwości na wszystko co nas otacza. Kino krótkometrażowe jest przede wszystkim niezależne, a więc nie opiera się na regułach komercji i presji masowego odbioru. Nie wymaga wielkich nakładów finansowych czy ogromnego zaplecza, najważniejsza jest pasja i pomysł jaki się z niej rodzi. Kultura i ciekawostki, obłędne plenery, zdjęcia muzyka oraz spojrzenie na świat przez pryzmat różnorodności mieszających się w międzynarodowym tyglu jaki od wielu lat przyciąga do siebie Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

Festiwal Grand OFF można bez obaw nazwać jedną z największych inicjatyw promujących zjawisko kina niezależnego. Ponad dekadę historii w kronice Grand OFF powiększyła tegoroczna 12 edycja konkursu, na której wręczone zostały zwycięzcom statuetki w 11 kategoriach. Uroczysta Gala jest wyczekiwanym przez pasjonatów kina niezależnego świętem, a także wyjątkowym pretekstem do obejrzenia filmowych dzieł z najdalszych stron świata.

Oficjalne ogłoszenie nominacji Festiwalu Grand OFF oraz wręczenie prestiżowych statuetek odbyło się 1 grudnia 2018 w Teatrze Syrena. Uroczystą kulminację poprzedziły w dniach 26 listopada - 03 grudnia pokazy filmowe wyświetlane w auli Akademii Sztuk Pięknych mieszczącej się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 w Warszawie.

Na otwarciu nagradzane są filmy w 11 kategoriach, ale nie zapomina się również o osobach, które w historii kina zapisały się dłuższą obecnością.

W tym roku wyróżnienie za całokształt twórczości odebrały dwie wielkie persony polskiego i światowego kina: Andriej Zwiagincew i Andrzej Seweryn

Z rąk Dyrektora Witolda Kona statuetki dedykowane dla kin i ośrodków, które wzięły udział w konkursie na najlepiej zorganizowany pokaz zwycięskich filmów Grand OFF odebrali Monika i Piotr Kogut założyciele Domu Spokojnej Książki oraz Andrzej Klucha dla Biłgorajskiego Centrum Kultury. Wśród wielu obecnych Gości znaleźli się przedstawiciele ponad 80 osobowej międzynarodowej Kapituły, Twórcy festiwalowych filmów oraz Goście specjalni ze świata kultury, przedstawiciele ambasad, przedstawiciele najwyższych Urzędów m.st. Warszawy.

Festiwal Grand OFF sprawnie i z humorem poprowadzili Karolina Nowakowska wraz z Tomaszem Gęsikowskim oraz rezolutną Oliwią, która pomogła przekazać statuetki zwycięzcom. Projekcje filmów oraz piękna oprawa wydarzenia cieszyła oko widzów nie pozwalając nawet na chwilę odwrócić uwagę od teatralnej sceny. Pani Agnieszka Flis niezwykłą aranżacją gry na skrzypcach oraz MultiVisual z widowiskowym laserowym pokazem towarzyszyli swoimi występami podczas całego rozdania statuetek.

Miło nam nadmienić, że honorowy patronat nad Festiwalem podobnie jak w poprzednich latach objęła Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz Waltz. Wspierani przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Nauki, Mazowsze Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie i Polski Instytut Szkoły Filmowej już 12 raz możemy dziękować w imieniu własnym i widzów za wysoki poziom i zasięg wydarzenia. Partnerem głównym Festiwalu jest Telewizja Kino Polska oraz Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Teatr Syrena, Mercure Hotels, Vinstone, Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej, Jaguarec, Legalna Kultura, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec.

Nagrodzone statuetkami Grand OFF filmy przez kolejne miesiące roku 2019 będzie można oglądać w blisko 100 kinach rozsianych po całej Polsce. Informacje o pokazach będą sukcesywnie zamieszczane w zakładce „Aktualności” oraz na fanpage'u Grand OFF.

W imieniu Twórców filmów serdecznie zapraszamy do osobistej obecności w trakcie wydarzeń jakie z ogromną satysfakcją staną się faktem za sprawą Dyrektora Witolda Kon, Fundacji Cinema Art oraz całego zespołu Grand OFF

Zgłoś swój film do kolejnej edycji festiwalu:

Organizatorzy:

Dotacje:

   

Organizator:
Fundacja Cinema Art
ul. Puławska 61 / 02-595 Warszawa