23 - 30 listopada 2020

Grand Off - najlepsze niezależne krótkie filmy świata


Odbywający się w Warszawie Festiwal filmów krótkich Grand Off jest międzykulturowym zbiorem bardzo różnych narracji i form, polem dyskusji wielu punktów widzenia, zawartych w jedenastu (od tego roku dodatkowa kategoria najlepszy film polski) nagradzanych kategoriach. Pozwala na wgląd nie tylko w rzeczywistość indywidualnych bohaterów ale i społeczeństw. W tym roku w szranki stanęło ponad 1800 filmów z dziewięćdziesięciu pięciu krajów, zarówno kameralne kino niezależne jak i projekty wysokobudżetowe.

- W tym roku zauważalnym nurtem podczas selekcji filmowych było kino dotykające współczesnej duchowości, wielkich narracji i to nie, do czego przygotowują nas media, z punktu widzenia formuły płaskiego i pełnego stereotypów dyskursu. Religijnego ekstremizmu czy molestowania dzieci. Widzenie pogłębione i nieuprzedzone. Raczej jest to opowieść o duchowości z perspektywy antropologicznej niczym w twórczości Andrieja Zwiagincewa czy Krzysztofa Kieślowskiego. Przenikają się tu opowieści o różnych uniwersalnych kategoriach, islam krzyżuje się z chrześcijaństwem, chrześcijaństwo przyjmuje nową formułę pod wpływem wierzeń plemiennych - mówią organizatorzy impezy.

W ciągu pięciu festiwalowych dni widzowie będą mieli możliwość wejścia w kulturę innych krajów, spojrzenia oczami bardziej lub mniej znanych artystów i poznania sztuki, która z jednej strony jest wspólna a z drugiej dla każdego z nas inna. Jak co roku filmy rywalizują o nagrody Grand OFF w kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepszy dokument, najlepsza fabuła, najlepsza animacja, najlepsze kostiumy i scenografia oraz nagrody specjalne. W tym roku organizatorzy festiwalu postanowili przyznać nagrodę w nowej kategorii – najlepszy film polski.

Festiwal Grand OFF odbywał się będzie w dniach 3–7 grudnia w warszawskim kinie Luna. Dokładny harmonogram projekcji filmowych oraz spotkań i wydarzeń okołofestiwalowych znajduje się na stronie internetowej festiwalu www.grandoff.eu.

 

 

http://legalnakultura.pl/pl/strefa-wydarzen/polecamy/news/1914,grand-off-najlepsze-niezalezne-krotkie-filmy-swiata

Zgłoś swój film do kolejnej edycji festiwalu:

Organizatorzy:

Dotacje:

   

Organizator:
Fundacja Cinema Art
ul. Puławska 61 / 02-595 Warszawa