23 - 30 listopada 2020
 

Najlepsza Fabuła

 

"The lover Letter"

Attara Frish

                                                         Israel

"Hi"

Henderick Lui

United States

"Kippah"

Lukas Nathrath

Germany


"Don't Forget Today"

Ahmad Monajemi

Iran

"Arcangel"

Angeles Cruz

Mexico

 

Najlepsza Reżyseria

 

"Inner Self"

Mohammad Hormozi

Iran

"Lalo's House"

Kelley Kali

United States

"Parents"

Evgeniy Shemanov

Russian Federation

"Braids"

Ismail Dairki

Syrian Arab Republic

"Caged"

Pamela Velazquez

Mexico

 

Najlepszy Scenariusz

 

"Afganistanii"

Adrian Silisteanu

Romania

"Elephantbird"

Masoud Soheili

Afganistan

"Mit im Bund"

Lukas Nathrath

Germany

"Due to Unforseen Circumstances"

Peter Chiviyski

Bulgaria

"Tight Spot"

Kevin Haefelin

United States

 

Najlepszy Film Polski

 

"JM"

                                                  Polska

Stanisław Buczkowski

 

"Doughter"

Mara Tomkovich

Polska

"Techno"

Tadeusz Łysiak

Polska

"Total Loss"

Jagoda Madej

Polska

"The Sisters"

Michał Hytroś

Polska

 

Najlepsze Zdjęcia

 

"Qarlavaj"

Ehsan Kamali

Iran

"Stand up"

Pierre Le Gall/ Sarah Mallé

on

France

"On my Own Land"

Aleksander Kurienko

Ukraine

"Baby on the Backseat"

Epp Kubu

Estonia

"Cerraduras"

Pedro del Rio

Spain

 

Najlepszy Montaż

 

"Bifurcation point"

Leonid Gardash

Russian Federation

"Line of Duty"

Mayank Malhotra

India

"Human"

Issam Taachit

Ireland

"Doors of Mercy"

"Abdallah ElDaly"

Egypt

"Sober"

"Petra Barkhausen"

Germany

 

Najlepsza Animacja

 

"Cinetic"

Thomas Lagana

France

"The Little Ship"

Anastasia Makhlina

France

"Abyss"

Sami Kaka

Lithuania

"The Last Eagle"

Reza Golchin

Iran

"Signal"

Yao, Qing-Wen

Taiwan

 

Najlepszy Dokument

 

"Once Upon a Time in Yogoyaharta"

Dwi Saputro

Indonesja

"The Brazilian Nut"

Simone Giovine

Brazil

"El Infierno/ Hell"

Raúl de la Fuente

Sierra Leone

"Unbreakable"

Jean-Luc Julien

Germany

"Of Blood and Piss"

Julien Falardeau

Canada

 

Najlepsza Aktorka

 

"Asya"

Daniella Rybakyan

Russian Federation

"Mi Hermana Hua"

Cristina Martin

Spain

"7Miya"

Mark Henry

Philipines

"Metro Aueropuerto"

Huberto Agueirre

Mexico

"Freigang-Day Release"

Martin Winter

Austria

 

Najlepszy Aktor

 

"My brother Amal"

Christopher Wollebekk

Norway

"Portraitist"

Cyrus Neshvad

Luxembourg

"Cold Fish"

David Hay

New Zeland

"Fit In"

Hemidreza Taher

Iran

"Superprize"    Konstantin Chelidze

Russian Federation

 

Najlepsza Scenografia

 

"Flora"

Chaerin Im

United States

"Three Days of Klava Grachyova"

Ivan Grigolyunas

Russian Federation

"Weeping Birds"

Chan Teik Quan

Malaysia

"Queen of Oasis"

Lynn Oona Baur

Germany

"Franka"

Mitry Semenov-Aleynikov

Belarus

Zgłoś swój film do kolejnej edycji festiwalu:

Organizatorzy:

Dotacje:

   

Organizator:
Fundacja Cinema Art
ul. Puławska 61 / 02-595 Warszawa